fbpx

Leczenie kanałowe

Home / Leczenie kanałowe

Dlaczego leczenie kanałowe w OptimDent Warszawa?

Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Podczas leczenia kanałowego zawsze wykorzystujemy mikroskop stomatologiczny, który daje możliwość 40x powiększenia. Nie doliczamy żadnych dodatkowych opłat za wykorzystanie mikroskopu.

Leczymy trudne przypadki

Zajmujemy się najbardziej skomplikowanymi zabiegami z zakresu endodoncji tj. usuwanie złamanych narzędzi, zamykanie perforacji, odnajdywanie dodatkowych kanałów, leczenie zębów z bardzo zakrzywionymi, wąskimi kanałami

Nowoczesny sprzęt

Posiadamy najnowocześniejszy sprzęt do leczenia kanałowego (m.in. Ednometr Morita, B&L SuperEndo Beta), wykonujemy na miejscu pełną diagnostykę rentgenowską (zdjęcia RTG punktowe i pantomograficzne)

Doświadczeni stomatolodzy

należymy do Polskiego Towarzystwa Endodontycznego oraz ciągle uczestniczymy w wielu szkoleniach i konferencjach dot. leczenia kanałowego. Masz pewność, że trafisz na dobrą opiekę.

Oryginalne narzędzia i materiały

Używamy oryginalnych i sprawdzonych materiałów oraz narzędzi zapewniając najwyższą jakość i efektywność leczenia (leczenie zawsze odbywa się w koferdamie, używamy oryginalnych pilników endodontycznych)

Tomografia 3D

W naszym wyposażeniu znajduje się tomograf zębów umożliwiający wykonywanie zdjęć rentgenowskich 3D, dzięki którym łatwiej można odnaleźć kanały zębowe w tzw. trudnych przypadkach

Co to jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe (Endodoncja) to dział stomatologii zajmujący się leczeniem schorzeń miazgi oraz tkanek okołowierzchołkowych znajdujących się w stanie zapalnym.

Miazgę możemy nazwać „sercem zęba” ponieważ znajdują się w niej naczynia oraz nerwy. Kiedy dochodzi do stanu zapalnego? W momencie gdy proces próchnicy nie zostanie zatrzymany na poziomie szkliwa oraz zębiny to dociera do miazgi, często towarzyszy temu ból przy nagryzaniu lub w reakcji na zimno/ciepło. Zmienioną zapalnie miazgę należy usunąć, a kanały korzeniowe dokładnie oczyścić z bakterii i wypełnić gutaperką.

Endodoncja Warszawa 1

Jak przebiega leczenie kanałowe?

1. Zdjęcia rentgenowskie (RTG oraz tomografia komputerowa)

Przed podjęciem leczenia wykonywane jest zdjęcie RTG zęba, w celu określenia ilości oraz przebiegu kanałów, a także oceny stanu tkanek okołowierzchołkowych. W przypadku ponownego leczenia kanałowego, mocno zakrzywionych, zagiętych kanałów lub pozostawionego złamanego narzędzia w kanale stomatolog może zlecić wykonanie tomografii komputerowej zęba (CBCT). Dzięki obrazowi 3D łatwiej będzie można zobrazować struktury zęba niewidoczne na tradycyjnym zdjęciu rentgenowskim.

Tomografia zębów w Endodoncji

2. Usunięcie próchnicy, dostęp do chorej miazgi

W znieczuleniu miejscowym stomatolog opracowuje ubytek usuwając zmiany próchnicowe i dostaje się do komory zęba, w której znajduje się zmieniona chorobowo miazga.

Endodoncja Warszawa Etap 2

3. Założenie koferdamu oraz praca pod mikroskopem

Dalsze etapy leczenia są wykonywane przy użyciu mikroskopu oraz w koferdamie. Korzyści leczenia w koferdamie zostały przedstawione w dedykowanym artykule. Zastosowanie mikroskopu pozwala na zwiększenie skuteczności zabiegu, uzyskanie maksymalnej precyzji przy leczeniu zębów o nietypowej strukturze anatomicznej jak również stanowi pomoc w lokalizacji dodatkowych kanałów.

Do założenia koferdamu potrzebne są 4 własne ściany zęba na których będzie się opierała klamra. Jeżeli po usunięciu zmian próchnicowych ząb został pozbawiony znacznej ilości własnych twardych tkanek zęba przed zastosowaniem koferdamu będzie konieczne wykonanie odbudowy. Polega ona na odtworzeniu ścian zęba światło utwardzalnym materiałem kompozytowym.

Koferdam w czasie leczenia kanałowego

4. Opracowanie kanałów

Przy pomocy pilników ręcznych oraz narzędzi maszynowych stomatolog usuwa miazgę z kanałów. Następnie opracowuje je wykorzystując do tego celu endometr (urządzenie pomagające w określeniu długości kanałów), poszerza, oczyszcza z bakterii płucząc specjalnymi preparatami.

Pilniki endodontyczne w leczeniu kanałowym

5. Wypełnienie kanałów gutaperką

W momencie gdy kanały są przygotowane (poszerzone, oczyszczone, wypłukane i osuszone) stomatolog wypełnia je gutaperką wraz z uszczelniaczem. W gabinecie stomatologicznym OptimDent wykorzystujemy system wypełniania kanałów rozgrzaną gutaperką pod ciśnieniem. Umożliwia to dotarcie materiału wypełniającego w boczne, często zakrzywione odgałęzienia kanałów.

Wypełnienie kanałów ciekłą gutaperką

6. Kontrolne zdjęcie rentgenowskie po wypełnieniu kanałów

W dalszej kolejności wykonywane jest zdjęcie rentgenowskie zęba w celu sprawdzenia szczelności materiału wypełniającego.

7. Odbudowa zęba po leczeniu kanałowym

Prawidłowo przeleczony ząb należy odpowiednio odbudować i zabezpieczyć aby jak najdłużej spełniał swoją funkcję i nie zaprzepaścić efektów leczenia. Jaki rodzaj odbudowy wybrać? Na to pytanie nie ma gotowej odpowiedzi. Każdy przypadek jest inny i wymaga konsultacji z lekarzem stomatologiem. Poniżej podajemy link do artykułu który pozwoli Ci zapoznać się z możliwościami dostępnymi w gabinecie OptimDent.

Odbudowa zęba po leczeniu kanałowym

Prawidłowo przeprowadzone leczenie kanałowe umożliwia dalsze funkcjonowanie zęba oraz uzupełnień protetycznych na nim wykonanych. Stwarza możliwość uratowania własnego zęba i jest zdecydowanie tańsze od alternatywy jaką jest ekstrakcja z późniejszą implantacją lub mostem protetycznym.

Cennik leczenia kanałowego

Leczenie przeprowadzają lekarze dedykowani do leczenia kanałowego, zawsze przy użyciu mikroskopu (posiadamy 4 mikroskopy Leica) oraz z zastosowaniem koferdamu (specjalna guma zapewniająca komfort pacjentowi). Cały zabieg staramy się przeprowadzić w ciągu jednej wizyty (od 1 godziny do 2.5 godzin). Używamy wyłącznie oryginalnych narzędzi i materiałów, zapewniając najwyższą jakość leczenia. Cena zawiera również nieograniczoną ilość zdjęć RVG, opracowanie i wypełnienie kanałów gorącą gutaperką.
Leczenie kanałowe zęba: 1 kanałowego | 2 kanałowego | 3 kanałowego | 4 kanałowego900 | 1100 | 1400 | 1600
Powtórne leczenie kanałowe zęba: 1 kanałowego | 2 kanałowego | 3 kanałowego | 4 kanałowego1000 | 1200 | 1600 | 1800

Lekarze zajmujący się leczeniem kanałowym

Anna Bazydło

Anna Bazydło

Lekarz dentysta
"Zależy mi na profesjonalnym, a także pełnym zaangażowania i życzliwości podejściu do potrzeb moich Pacjentów. Uśmiech każdego z nich daje największą satysfakcję z wykonywanej pracy."
Agnieszka Poźniak

Agnieszka Poźniak

Lekarz dentysta
"Dokładam wszelkich starań żeby piękny uśmiech stał się wizytówka moich Pacjentów, a leczenie odbywało się życzliwej, przyjaznej i bezstresowej atmosferze."
Anna Mikulska-Sidor

Anna Mikulska-Sidor

Lekarz dentysta
"Zdaję sobie sprawę, że wielu Pacjentów odczuwa lęk przed wizytą u stomatologa, dlatego chcę leczyć również ze strachu przed dentystą. Cechuje się spokojem i staram się stworzyć podczas wizyty komfortowe i bezstresowe warunki oraz tłumaczyć każdy etap swojej pracy."

Najważniejsze pytania dotyczące leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe zazwyczaj przeprowadzane jest w znieczuleniu miejscowym, w związku z tym jest ono bezbolesne.

Każdy przypadek jest inny, zęby mają różną ilość kanałów, w związku z czym ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. W OtimDent dążymy do tego, by ilość wizyt w trakcie leczenia kanałowego była jak najmniejsza.

Podczas leczenia kanałowego wymagana jest niezwykła precyzja. Nasz gabinet wyposażony jest jeden z najlepszych dostępnych na rynku mikroskopów stomatologicznych firmy Leica, który zapewnia możliwość doskonałej diagnostyki i bardzo dużą dokładność w czasie leczenia endodontycznego. Powiększenie (nawet 40-krotne) umożliwia odnalezienie ujść kanałów niewidocznych gołym okiem. Przy użyciu mikroskopu przeprowadzamy również zabiegi polegające na usuwaniu złamanych narzędzi kanałowych oraz zamknięciu perforacji MTA u pacjentów leczonych w innym gabinecie.

Najważniejszą zaletą leczenia kanałowego jest fakt, że w ten sposób ratujemy swój naturalny ząb. Alternatywą dla zębów mocno zniszczonych próchnicą jest ekstrakcja z późniejszą odbudową implantologiczną oraz protetyczną. Te zabiegi w porównaniu do leczenia kanałowego są bardziej inwazyjne i kosztowne, dlatego jeżeli istnieje taka możliwość należy „walczyć” o zachowanie swojego naturalnego zęba.

Leczenie kanałowe jest leczeniem kosztownym, jednak w porównaniu do zabiegów protetycznych czy implantologicznych jest zdecydowanie tańszym rozwiązaniem. W naszym gabinecie staramy się jak najdokładniej oszacować koszt przed rozpoczęciem zabiegu. Często jest to utrudnione, gdyż przed rozpoczęciem leczenia nie ma 100% pewności, że dany ząb będzie posiadał przewidywaną ilość kanałów (jest to główny czynnik mający wpływ na cenę). Przed rozpoczęciem leczenia, lekarze w gabinecie stomatologicznym OptimDent wyjaśniają na czym polega leczenie kanałowe, jak będą wyglądały kolejne etapy oraz podają orientacyjny koszt leczenia.

Call Now Button