Ortodoncja
Dlaczego warto zdecydować się na leczenie ortodontyczne w OptimDent?
Indywidualne podejście
Każdy ząb i przypadek jest inny, dlatego wizytę rozpoczynamy od wnikliwej analizy klinicznej.
Profesjonalna opieka stomatologiczna
Zespół stomatologiczny OptimDent dba o zapewnienie Ci komfortu w trakcie wizyty oraz spełnienie Twoich oczekiwań odnośnie pięknego, zdrowego uśmiechu.
Pracownia rentgenowska
Nasz gabinet jest wyposażony w pracownię rentgenowską, dlatego jesteśmy w stanie na miejscu wykonać pantomogram, zdjęcie punktowe zębów czy tomografię komputerową.
Leczymy kompleksowo
Do każdego przypadku podchodzimy indywidualnie, dążąc do zaproponowania takiego leczenia, które będzie spełniało Twoje oczekiwania oraz będzie dostosowane do Twoich potrzeb
Twój komfort jest dla nas priorytetem
W trakcie zabiegów staramy sią dbać o Twój komfort i dobre samopoczucie.
Troskliwy zespół asystentek
Zapewniamy pełną opiekę w czasie przygotowania do zabiegu jak również po jego wykonaniu.
Co to jest ortodoncja?
Jest dziedziną stomatologii, która zajmuje się zapobieganiem oraz leczeniem wad zgryzu. Współcześnie najważniejszym celem leczenia ortodontycznego jest poprawa estetyki ustawienia zębów, a zarazem poprawa wyglądu twarzy. Leczenie ortodontyczne usprawnia także funkcję żucia, sposób połykania i artykułowania pewnych dźwięków.
Niewłaściwe ułożenie zębów może:
- być uwarunkowane dziedzicznie
- może mieć charakter nabyty- przyczyniają się do tego szkodliwe nawyki takie jak długotrwałe ssanie smoczka, ssanie palca, oddychanie przez usta, niewłaściwe układanie główki w okresie niemowlęcym.
- wynikiem jednoczesnego uwarunkowania czynników genetycznych oraz środowiskowych.
W leczeniu ortodontycznym wykorzystujemy aparaty stałe oraz ruchome.
Aparaty ruchome
Aparaty ruchome są wyjmowane samodzielne z jamy ustnej przez pacjenta. Najczęściej są stosowane w leczeniu wad u dzieci i młodzieży. Wykonywane są w laboratorium protetycznym na gipsowych modelach na podstawie wcześniej pobranych wycisków. Każdy aparat zaprojektowany jest indywidualnie do danej wady zgryzu. Składa się z akrylowej płyty wraz z metalowymi elementami, którymi mogą być klamry, łuki, śruby. Aparaty ruchome mogą również stanowić element leczenia retencyjnego, po leczeniu aparatami stałymi, co ma na celu utrwalenie osiągniętych efektów leczenia.
Aparaty stałe
Aparaty stałe zazwyczaj stosowane są u nastolatków oraz osób dorosłych. Przymocowane są do zębów za pomocą pierścieni oraz zamków. W dzisiejszych czasach stosowane są różne typy aparatów stałych. Najbardziej popularne z nich to aparaty metalowe i ceramiczne czyli estetyczne.
System Invisalign
Alternatywą dla stałego aparatu jest system Invisalign, który opiera się na leczeniu za pomocą przezroczystych nakładek. Procedura leczenia rozpoczyna się od komputerowego zobrazowania w technologii 3D planu leczenia z uwzględnieniem sytuacji wyjściowej oraz po zakończeniu leczenia. Następnie zostają wykonane indywidualne nakładki dostosowane do warunków w jamie ustnej danego pacjenta. Każdą z nakładek nosi się przez 2 tygodnie, po czym wymienia się ją na kolejną z zestawu. Czas leczenia jest dostosowany do potrzeb danego pacjenta. Technologia Invisalign posiada szereg korzyści m.in.:
- jest dopasowana indywidualnie do danego pacjenta co zwiększa szanse na powodzenie leczenia
- Alignery nie posiadają zamków, drutów, które mogłyby wywoływać dodatkowy dyskomfort
- pozwala na zachowanie pełnego komfortu w trakcie leczenia, ponieważ nakładki są niewidoczne w jamie ustnej.
Przebieg leczenia ortodontycznego:
Konsultacja ortodontyczna
Jest to wizyta diagnostyczna, w trakcie której lekarz ustala jakie są potrzeby pacjenta, przeprowadza wywiad lekarski oraz badanie zewnątrz jak i wewnątrzustne. Dodatkowo może zalecić wykonanie pantomogramu oraz cefalometrii (boczne badanie czaszki). W trakcie konsultacji wykonywane są zdjęcia aparatem fotograficznym oraz wyciski pod modele gipsowe. Na podstawie tak zgromadzonej dokumentacji lekarz przygotowuje plan leczenia.
Leczenie ortodontyczne
Leczenie przebiega w dwóch fazach: fazie aktywnej, w której uzyskuje się prawidłowe ustawienie zębów oraz fazie retencyjnej, w której utrwalana jest nowa pozycja zębów. W fazie aktywnej wymagane są wizyty kontrolne, które w zależności od rodzaju zastosowanego leczenia i aparatu występują, co 4-8 tygodni. W trakcie wizyt aparat jest aktywowany poprzez wymianę elementów ruchomych. Ortodontyczny ruch zębów powoduje destabilizację włókien dziąsłowych, co oznacza, że po zdjęciu aparatu stałego zęby są pod wpływem naprężeń ze strony tkanek miękkich. Faza retencyjna leczenia pozwala na przebudowę tkanek miękkich i ich dostosowanie się do nowej pozycji zębów. W fazie tej mają zastosowanie zarówno aparaty ruchome jak i na stałe przyklejone od strony językowej retainery. Zazwyczaj po założeniu aparatu pacjent odczuwa lekki dyskomfort, następnie po kilku godzinach mogą pojawić się dolegliwości bólowe, wrażliwość na ucisk, umiarkowane zwiększenie ruchomości zębów. Występuje duża zmienność odczuwania bólu w odpowiedzi na leczenie ortodontyczne. Na ogół ból trwa 2-4 dni, a następnie zanika, do czasu następnej aktywacji aparatu. Zazwyczaj dyskomfort jest największy przy pierwszej aktywacji aparatu. Pomagają typowe środki przeciwbólowe np. ibuprofen.
Lekarze zajmujący się leczeniem ortodontycznym
Cennik leczenia ortodontycznego
Zabiegi z zakresu ortodoncji wykonuje lek. dent. Karolina Różycka-Popadiak (właściciel OptimDent). W trakcie leczenia wykorzystujemy światowe standardy i rozwiązania. Każdy przypadek jest inny dlatego leczenie rozpoczynamy od wnikliwej analizy klinicznej, starając się dobrać jak najodpowiedniejszy sposób leczenia. | |
Aparat stały (za jeden łuk): zamki metalowe | zamki ICONIX | zamki ceramiczne | 2500 | 2900 | 3500 |
Wizyta kontrolna w trakcie noszenia aparatu: 1 łuk | 2 łuki | 240 | 280 |
Leczenie aparatem INVISALIGN (przeźroczyste nakładki): pakiet Standard | pakiet Full | 12000 | 19000 |
Najważniejsze pytania dotyczące leczenia ortodoncyjego?
Czas leczenia jest uzależniony od stopnia wady zgryzu jak również od wybranej metody leczenia. Średni czas leczenia to 2 lata.
- przestrzegać harmonogramu wizyt kontrolnych – opuszczanie wizyt przedłuża czas leczenia
- dbać o higienę jamy ustnej – szczotkować zęby po każdym posiłku
- Stosować się do zaleceń lekarza
- wykonywać zlecone ćwiczenia
- skontaktować się z lekarzem prowadzącym w przypadku uszkodzenia aparatu
- przestrzegać prawidłowej diety
Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych do podjęcia leczenia. Pierwsza konsultacja ortodontyczna w celu oceny prawidłowości zgryzu powinna odbyć się ok 6-7 roku życia dziecka w momencie wyrżnięcia się pierwszych stałych zębów trzonowych oraz siekaczy górnych i dolnych. Sposób leczenia dostosowany jest do wieku pacjenta jak również do posiadanej wady zgryzu, ponieważ inne są możliwości leczenia w momencie gdy pacjent jest w okresie wzrostu a inne gdy pacjentem jest osoba dorosła.