fbpx

Chirurgia stomatologiczna

Home / Chirurgia stomatologiczna

Dlaczego warto korzystać z zabiegów chirurgicznych w OptimDent?

Leczymy trudne przypadki

Zajmujemy się usuwaniem zatrzymanych ósemek (zębów mądrości) oraz całą gamą innych zabiegów chirurgicznych m. in. implantami zębowymi, resekcje wierzchołka, podnoszenie dna zatoki.

Twój komfort to nasz priorytet

W czasie zabiegów chirurgicznych najważniejszą kwestią jest Twój komfort i dobre samopoczucie. Dbamy o to, aby atmosfera była przyjazna dla Ciebie.

Pracownia rentgenowska

Nasz gabinet wyposażony jest w pracownię rentgenowską, w związku z tym jesteśmy w stanie na miejscu wykonać pantomogram czy inne zdjęcie rentgenowskie.

Zabiegi wykonuje Specjalista Chirurg Szczękowo-Twarzowy

W naszym gabinecie do zabiegów chirurgicznych dedykowani są lekarze dentyści ściśle specjalizujący się w tej dziedzinie. Masz pewność, że trafisz na dobrą opiekę.

Zwolnienie lekarskie w razie potrzeby

Istnieje możliwość wystawienia zwolnienia lekarskiego po skomplikowanych zabiegach chirurgicznych.

Tomografia 3D

W naszym wyposażeniu znajduje się tomograf zębów umożliwiający wykonywanie trójwymiarowych zdjęć rentgenowskich, szczególnie istotnych przy implantach zębowych.

Lekarz zajmujący się leczeniem chirurgicznym

Paweł Kulesza

Paweł Kulesza

Specjalista chirurg szczękowo-twarzowy
"Zawsze staram się nadążyć za rozwojem swojej dziedziny. Moimi narzędziami są najnowsze osiągnięcia technologiczne, sprawdzone techniki zabiegowe, a także oczy, ręce oraz gromadzone doświadczenie. To wszystko pozwala mi odróżnić rzetelny postęp w stomatologii od chwilowej mody."

Cennik chirurgii stomatologicznej

Zabiegi z zakresu chirurgii wykonywane są przez specjalistę chirurgii szczękowo-twarzowej Pawła Kuleszę. Masz pewność, że trafisz pod dobrą opiekę, o czym świadczy wiele opinii naszych pacjentów. Istnieje możliwość wykonania zdjęć RTG na miejscu. W razie potrzeby wystawiamy receptę lub zwolnienie lekarskie.
Usunięcie zęba: jednokorzeniowego | wielokorzeniowego | ósemki350 | 400 | 450
Usunięcie zęba zatrzymanego (dłutowanie)650

Czym jest chirurgia stomatologiczna?

Chirurgia stomatologiczna to dziedzina stomatologii  w skład której wchodzi szereg zabiegów w obrębie jamy ustnej. Pewnie większości z Was drodzy Pacjenci, kojarzy się ona z usuwaniem zębów, nic bardziej mylnego. Dzięki postępującemu rozwojowi stomatologii chirurgia stomatologiczna to również zabiegi pozwalające na przygotowanie jamy ustnej do specjalistycznego leczenia w innych dziedzinach stomatologii takich jak np.: endodoncja, protetyka, periodontologia czy implantologia.

Jak przebiega usuwanie zębów, czyli ekstrakcja?

  • Na samym początku wykonywane jest zdjęcie panoramiczne, które pozwala zaplanować leczenie. Na jego podstawie lekarz jest w stanie określić położenie zęba oraz przebieg korzeni. Pacjent jest informowany o przewidywanych kosztach oraz o możliwościach odbudowy braków powstałych po usunięciu zęba/zębów, tak by zapewnić pełną funkcjonalność.
  • Decyzja odnośnie usunięcia zębów to ostateczność, podejmujemy ją wtedy gdy nie jesteśmy w stanie uratować zęba lub są ku temu inne wskazania np. ortodontyczne.
  • Każdy zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, dlatego nie będziesz odczuwał bólu.
  • Najczęściej usuwane są ósemki tzw. „zęby mądrości”. Z uwagi na swoje położenie bardzo często trudno jest dbać o ich właściwą higienę, dlatego dochodzi do rozwoju bakterii- próchnicy. Ponadto kolejnymi wskazaniami są:wskazania ortodontyczne (ósemki bardzo często powodują stłoczenia pozostałych zębów, zdarza się że zęby te wyrastają krzywo doprowadzając do stanu zapalnego otaczających tkanek), torbiele, stany zapalne dziąseł.
  • Jeżeli ząb jest widoczny w jamie ustnej pacjenta chirurg usuwa go z zębodołu przy wykorzystaniu odpowiednich narzędzi (kleszczy, dźwigni).

Pantomogram z zaznaczoną ósemką

Chirirgia Stomatologiczna

Przykład zęba zatrzymanego

Jak wygląda postępowanie w przypadku zębów zatrzymanych?

  • Ząb zatrzymany to ząb, który nie jest widoczny w jamie ustnej pacjenta. Bardzo często dopiero po wykonaniu zdjęcia panoramicznego dowiadujemy się o jego istnieniu.
  • Ząb zatrzymany jest w pełni wykształcony, jednak z jakiś przyczyn nie wyrżnął się i tkwi w kości szczęki lub żuchwy.
  • Aby usunąć ząb zatrzymany konieczne jest wykonanie zabiegu „ dłutowania”. Dłutowanie to zabieg, który polega na tym, że chirurg nacina i odsłania dziąsło, następnie przy użyciu wiertła usuwa blaszkę kostną zapewniając w ten sposób dostęp do zęba, umożliwiając tym samym jego usunięcie. Po takim zabiegu zakładane są szwy.

Jakie są zalecenia po zabiegu usunięcia zęba?

  • Przez 20 min po zabiegu zaleca się trzymanie gazy założonej przez lekarza
  • Nie należy energicznie płukać ani intensywnie szczotkować miejsca po zabiegu
  • Powinno się unikać wysiłku fizycznego
  • Zaleca się powstrzymanie od palenia tytoniu
  • Po ustąpieniu znieczulenia mogą się pojawić dolegliwości bólowe oraz obrzęk, należy przyjąć ogólnodostępne środki przeciwbólowe oraz zastosować zimne okłady
  • Nie należy dotykać miejsca zabiegowego
  • Przez kilka dni po zabiegu wskazane jest spożywanie pokarmów o miękkiej konsystencji nie wymagających żucia
  • W przypadku skomplikowanej ekstrakcji oraz przewlekłego stanu zapalnego chirurg może zdecydować o przepisaniu antybiotyku, który należy przyjmować według wskazań.
  • Jeżeli na ranę zostały założone szwy, po 10 dniach należy się zgłosić do gabinetu w celu ich usunięcia.

Zabieg resekcji wierzchołka korzenia – co to takiego?

  • Resekcja wierzchołka korzenia wykonywana jest w przypadku niepowodzenia po przeprowadzonym leczeniu kanałowym. Czasami pomimo prawidłowo przeprowadzonego leczenia kanałowego zmiany okolowierzchołkowe powstałe przed jego podjęciem nie goją się. Resekcja wierzchołka korzenia wraz z otaczającą go zmianą jest alternatywą do ekstrakcji.
  • W trakcie zabiegu w znieczuleniu miejscowym chirurg nacina śluzówkę w okolicy korzenia zęba, wycina okienko kostne i odcina wierzchołek korzenia zęba wraz ze zmianą zapalną. Miejsce po usuniętym fragmencie korzenia jest wypełniane materiałem kościozastępczym (MTA), następnie zakładane są szwy.
  • Nieleczone zmiany okołowierzchołkowe z czasem mogą prowadzić do zniszczenia kości, powstania ropni oraz torbieli. Dodatkowo wpływają one na funkcjonowanie takich narządów jak nerki, serce, dlatego warto nie bagatelizować problemu.

Najważniejsze pytania dotyczące zabiegów chirurgicznych

Dbamy o jak najwyższy komfort Pacjenta w czasie zabiegu oraz stosujemy sprawdzone środki znieczulające. Kwestie bólu w czasie zabiegu są bardzo indywidualną sprawą oraz zależą od skomplikowania procesu usuwania zęba. Z reguły ogólne opinie dot. wyrywania ósemek krążące wśród ludzi są mocno przesadzone.

Tak właśnie nazywamy ósemki – trzecie trzonowce, które pojawiają się zazwyczaj między 17. a 25. rokiem życia. Zęby te, są wyjątkowo problematyczne. Ze względu na swoją lokalizacje i związany z tym problem doczyszczania ich podatne są na zmiany próchnicowe. Głównym jednak problemem dotyczącym zębów mądrości jest proces ich wyrzynania. Bywa, że wyrzynają się jedynie częściowo, często w złym położeniu. Zdarza się również, że ząb nie wyrzyna się wcale, co spowodowane jest brakiem przestrzeni w łuku zębowym. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest zmniejszenie rozmiaru ludzkiej szczęki w procesie ewolucji, którą spowodowała zmiana nawyków żywieniowych. W przypadku, kiedy nie dochodzi do prawidłowego wyrżnięcia i ustawienia zęba, zaleca się leczenie chirurgiczne polegające na jego usunięciu. Konieczne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego panoramicznego przed wykonaniem zabiegu, aby sprawdzić jego ułożenie.

W gabinecie OptimDent przed wykonaniem zabiegu pacjent kierowany jest do lekarza wykwalifikowanego w tej dziedzinie na konsultacje, podczas której przedstawiany jest plan leczenia. Pacjent informowany jest o planowanym zabiegu (o jego przebiegu, czasie trwania, cenie) oraz o możliwościach rekonstrukcji uzębienia, tak aby odtworzyć sytuację w jamie ustnej sprzed zabiegu. Wszystkie zabiegi odbywają się przy zastosowaniu najwyższej jakości środków znieczulających, umożliwiających przeprowadzenie procedur w sposób bezbolesny.

Call Now Button