fbpx

Higiena zębów

Home / Higiena zębów

Dlaczego warto skorzystać z wizyty u higienistki stomatologicznej w OptimDent?

Najnowszy sprzęt stomatologiczny

Zabiegi profilaktyczne wykonywane są piaskarką Prophy- Mate Neo i EMS AIR-FLOW® S1, które zapewniają wysoką precyzję pracy.

Doświadczone higienistki stomatologiczne

Zapewniają miłą i profesjonalną obsługę, dbają o wysoką jakość pracy oraz Twój komfort.

Pomoc w indywidualnym doborze akcesoriów do higieny jamy ustnej

Higienistki stomatologiczne przeprowadzą instruktaż prawidłowego szczotkowania zębów, używania nici dentystycznej. Doradzą jakie akcesoria są wskazane do utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej.

Atrakcyjna oferta promocyjna

Zachęcamy do skorzystania z pakietu higienizacyjnego (skaling, piaskowanie, fluoryzacja, zdjęcia przed i po, instruktaż higieny) w atrakcyjnych cenach:

 • 340 zł
 • pakiet dla dwojga w cenie 600 zł

Czas trwania zabiegu

Pakiet higieny trwa od 45 do 60 min w zależności od ilość złogów nazębnych. Zwracamy szczególną uwagę na dokładność i staranność wykonanej pracy.

Możliwość zapisu online

Na zabiegi higienizacyjne możesz zapisać się online. Sprawdź swój kalendarz i wybierz odpowiedni dla Ciebie termin.

Co to profilaktyka?

Profilaktyka to wszelkie działania mające na celu niedopuszczenie, opóźnienie rozwoju chorób zębów i przyzębia. Główną przyczyną rozwój chorób jamy ustnej jest płytka nazębna.

Co to jest płytka nazębna?

Płytka nazębna ma postać lepkiego bezbarwnego lub jasnożółtego osadu, który regularnie pojawia się na naszych zębach. Składa się z bakterii i węglowodanów, które nieustannie rozmnażając się produkują kwasy szkodliwe dla szkliwa.

Zalegająca płytka nazębna przyczynia się do powstania:

 • ubytków
 • kamienia nazębnego
 • stanu zapalnego dziąseł
 • chorób przyzębia

W jaki sposób można zapobiec rozwojowi płytki nazębnej?

 • szczotkuj zęby dokładnie min. dwa razy dziennie odpowiednią techniką
 • używaj nici dentystycznej, która oczyści przestrzenie międzyzębowe
 • ogranicz spożywanie produktów bogatych w cukry, skrobię oraz o lepkiej konsystencji
 • co pół roku odwiedzaj stomatologa na regularne przeglądy
 • zgłaszaj się do higienistki stomatologicznej na zabiegi profilaktyczne

W gabinecie OptimDent usługi z zakresu profilaktyki wykonywane są przez wykwalifikowane higienistki stomatologiczne, które realizują swoją pracę z ogromną dokładnością i zaangażowaniem. Wiedząc jak ważnym fundamentem są podstawy z zakresu higieny, na pierwszym spotkaniu przeprowadzamy instruktaż higieny przy użyciu modelu,  który ma za zadanie uświadomić  jak ważną rolę w utrzymaniu zdrowej jamy ustnej spełnia prawidłowe szczotkowanie i nitkowanie zębów oraz przestrzeganie właściwych nawyków żywieniowych. Indywidualnie dla każdego pacjenta dobieramy niezbędne instrumentarium tj. szczoteczka do zębów, pasta oraz metoda szczotkowania.

Zabiegi profilaktyczne w gabinecie stomatologicznym OptimDent:

1. Skaling (usuwanie kamienia nazębnego)

Skaling to zabieg, który ma na celu usunięcie twardych złogów kamienia nazębnego z powierzchni zębów. Jest wykonywany przy użyciu  instrumentów ultradźwiękowych (skalera) lub ręcznych (kiret). Podczas wykonywania zabiegu, z urządzenia może wydobywać się delikatny, lecz nieprzyjemny dźwięk oraz bardzo duża ilość wody. Po zakończeniu może pojawić się nadwrażliwość zębów trwająca do 3-4 dni. W celu jej zmniejszenia, zaleca się zabezpieczenie zębów fluorem.  Procedura nie jest bolesna. Trwa od 20 do 40 min. w zależności od ilości złogów. Skaling zawsze kończy się polerowaniem zębów.

2. Piaskowanie (usuwanie osadu)

Piaskowanie to zabieg stosowany w celu usunięcia osadu i przebarwień powstałych na skutek spożywania kawy, herbaty, palenia tytoniu. Jest wykonywany przy użyciu urządzenia- piaskarki. Do końcówki (dyszy) podawany jest piach do piaskowania (postać proszku) wraz z strumieniem wody i powietrza pod ciśnieniem. Zabieg jest bezbolesny dla pacjenta. Trwa od 15-30 min. w zależności od ilości osadu.

Jakie są zalecenia po zabiegu piaskowania?

Po zabiegu piaskowania należy przez kolejne 48h zachować białą dietę. Co to znaczy? Należy powstrzymać się od palenia papierosów, picia kawy, herbaty, wina i innych produktów barwiących (ze względu na ryzyko pojawienia się przebarwień na powierzchni zębów).

Kto w szczególności powinien zdecydować się na zabieg piaskowania?

 • osoby palące papierosy
 • osoby pijące duże ilości kawy, herbaty,wina
 • osoby, które noszą aparat ortodontyczny

3. Lakierowanie zębów inaczej fluoryzacja

Lakierowanie zębów inaczej fluoryzacja to zabieg polegający na wtarciu fluoru w powierzchnię zęba celem zabezpieczenia go przed próchnicą. Zalecany jest po wykonaniu skalingu w celu zmniejszenia nadwrażliwości pozabiegowej. Procedura polega na wtarciu fluoru w każdy ząb z osobna delikatnie go masując  Zabieg powinien być wykonywany od 2 do 4 razy w roku (w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta).

Przykładowe realizacje czyszczenia zębów

Sytuacja przed czyszczeniem

Piaskowanie zębów Efekt Przed

Czyszczenie zębów Przed

Efekt po czyszczeniu

Czyszczenie zębów Efekt Po

Czyszczenie zębów Po

Instruktaż higieny zębów

Poznaj nasze higienistki stomatologiczne

Karolina Pietryczuk

Karolina Pietryczuk

Higienistka stomatologiczna
" W mojej pracy liczy się, aby Pacjent czuł się komfortowo i zapomniał o stresie, który towarzyszy wizycie w gabinecie stomatologicznym."
Magdalena Przytuła

Magdalena Przytuła

Asystentka stomatologiczna
"Dbam o to, aby razem z Lekarzem stworzyć zgrany zespół, który komfortowo zadba o Twoje zęby."
Oliwia Kajrys

Oliwia Kajrys

Higienistka stomatologiczna
"Każdy zabieg przeprowadzam z dużą dokładnością, skupiając się jednocześnie na wykonywaniu pracy z najwyższą delikatnością."
Oksana Kachula

Oksana Kachula

Higienistka stomatologiczna
"Otaczam opieką Pacjentów, tak by czuli się bezstresowo i komfortowo."

Cennik zabiegów higienizacyjnych

Pakiet profilaktyczny:
- dla 1 osoby
- promocja dla 2 osób

360
640
Pakiet higienizacyjny to 60 minutowy zabieg, w skład którego wchodzi: skaling, piaskowanie, polerowanie, fluoryzacja . Wykonujemy zdjęcia przed i po zabiegu, dzięki czemu sam możesz sprawdzić rezultaty. Dodatkowo w cenie profesjonalny instruktaż czyszczenia zębów wykonywany przez wykwalifikowane higienistki stomatologiczne.
Dodatkowa wizyta do pakietu higienizacji100
W przypadku bardzo zaniedbanych zębów, dużego kamienia lub osadu. Czas trwania takiej wizyty to 30 min.

Najważniejsze pytania dotyczące zabiegów profilaktyki

 • szczotkuj zęby minimum dwa razy dziennie
 • oczyszczaj przestrzenie międzyzębowe nicią dentystyczną i innymi akcesoriami (szczoteczki jednopęczkowe, międzyzębowe, irygatory)
 • ogranicz spożywanie przekąsek i napojów o dużej zawartości cukrów
 • ogranicz palenie tytoniu oraz spożywanie alkoholu
 • odwiedzaj lekarza stomatologa na regularne przeglądy jamy ustnej oraz zabiegi czyszczenia u higienistki stomatologicznej.

Przeciwwskazaniem do wykonania skalingu ultradźwiękami jest rozrusznik serca oraz I trymestr ciąży (w obu przypadkach należy wykonać skaling przy wykorzystaniu ręcznych instrumentów). Osoby z astmą oraz owrzodzeniami, zmianami w jamie ustnej nie powinny być poddawane zabiegowi piaskowania.

Częstotliwość przeprowadzania zabiegów profilaktycznych jest indywidualnie dobierana do pacjenta. Zaleca się odwiedzanie gabinetów higieny stomatologicznej jeden/dwa razy w ciągu roku. Osoby palące powinny zgłaszać się częściej.

Call Now Button