fbpx

Protetyka

Home / Protetyka

Dlaczego warto zdecydować się na leczenie protetyczne w OptimDent?

Wysoka jakość materiałów

Prace protetyczne wykonujemy współpracując z laboratoriami, które bazują na najnowszych materiałach oraz technologiach.

Specjalista protetyki

Członkiem zespołu lekarzy OptimDent jest specjalista protetyki Konrad Boblewski, który jest gwarancją wiedzy i doświadczenia.

Do każdej pracy dołączony jest certyfikat jakości

Dzięki niemu wiesz z czego i kiedy zostało wykonane Twoje uzupełnienie.

Leczymy kompleksowo

Do każdego przypadku podchodzimy indywidualnie, dążąc do zaproponowania takiego uzupełnienia, które będzie spełniało Twoje oczekiwania oraz będzie dostosowane do warunków jakie panują w Twojej jamie ustnej. Dążymy do tego aby nasze protezy były zarówno estetyczne jak i funkcjonalne.

Czym zajmuje się protetyka stomatologiczna?

Protetyka stomatologiczna to dziedzina stomatologii, która zajmuje się odbudową braków zębowych powstałych w wyniku procesu chorobowego (próchnica) lub innego uszkodzenia zębów za pomocą uzupełnień protetycznych. Dzięki rozwojowi technologii oraz materiałów współczesne uzupełnienia odtwarzają kształt, kolor funkcję, jak również warunki jakie panowały w jamie ustnej przed utratą, uszkodzeniem zębów.

Dlaczego tak ważna jest odbudowa braków zębowych?

Pozostawienie braku zębowego bez odbudowy powoduje:

  • zanik kości
  • przesuwanie się, przechylanie się sąsiednich i przeciwstawnych zębów w kierunku luki
  • choroby dziąseł i przyzębia
  • trudności w przeżuwaniu kęsów pokarmowych
  • zmiany w rysach twarzy

Ze względu na sposób zamocowania protez w jamie ustnej możemy wyróżnić protezy stałe oraz ruchome.

Protezy stałe

Protezy stałe – jak sama nazwa wskazuje są na trwałe umocowane w jamie ustnej pacjenta i nie ma możliwości, aby pacjent sam wyjął je z jamy ustnej. Czynność tą może wykonać jedynie lekarz w gabinecie.

Wśród protez stałych możemy wyróżnić:

Wkłady koronowo-korzeniowe

Wkłady koronowo-korzeniowe są polecane przy znacznie zniszczonych zębach, bardzo często po opracowaniu twardych tkanek pozostaje jedynie korzeń.

Wkład koronowo-korzeniowy zbudowany jest z dwóch części :

  • korzeniowej – która jak sama nazwa wskazuje jest umocowana w kanale korzenia i stanowi rusztowanie dla korony.
  • koronowej – która wystaje ponad powierzchnię korzenia i to na niej będzie umieszczona przyszła korona.

Wkład może być metalowy, złoty lub z włókna szklanego. O wyborze materiału z jakiego będzie wykonany wkład koronowo-korzeniowy decyduje lekarz na podstawie warunków jakie panują w jamie ustnej pacjenta.

Korona protetyczna

Korona protetyczna to uzupełnienie protetyczne podobnie jak wkład koronowo-korzeniowy jest na trwałe cementowane w jamie ustnej pacjenta, wyglądem przypominające czapeczkę. W całości pokrywa uszkodzony ząb poprawiając jego wygląd oraz kształt. Kolor korony jest dostosowany do koloru pozostałych naturalnych zębów.

Są 3 możliwości wykonania korony protetycznej, które różnią się między sobą materiałem z którego wykonana jest podbudowa:

  •  Na podbudowie metalowej                                        
  •  Na podbudowie cyrkonowej
  •  Pełnoceramiczna

Najbardziej popularne są korony na podbudowie metalowej ze względu na niską cenę. Wykonane są ze stopów metali, przez co są odporne na znaczne siły żucia w zębach bocznych. Do odbudowy braków zębowych w odcinku przednim polecane są korony na podbudowie cyrkonowej lub pełnoceramiczne, ponieważ w porównaniu do koron na podbudowie metalowej są bardziej estetyczne.

Jak wygląda procedura wykonania wkładu koronowo-korzeniowego wraz z koroną protetyczną?

Na wykonanie wkładu koronowo-korzeniowego wraz z koroną protetyczną potrzebne są 3 wizyty

  • Na pierwszej z nich lekarz protetyk opracowuje korzeń zęba pod wkład, pobiera wycisk, który jest przesyłany do laboratorium
  • Na kolejnej wizycie wykonany przez technika dentystycznego wkład jest cementowany. Następnie ząb jest szlifowany pod koronę protetyczną, która jest również wykonywana w laboratorium. Proces ten jest wykonywany w znieczuleniu i jest całkowicie bezbolesny dla pacjenta. Po tej wizycie ząb może zostać zabezpieczony koroną tymczasową wykonywaną z kompozytu. Jak sama nazwa wskazuje jest ona czasowym rozwiązaniem do momentu aż zostanie wykonana ostateczna korona. Korona tymczasowa to komfort dla pacjenta, ponieważ nie musi się obawiać, że czy będzie widać, że jest w trakcie leczenia protetycznego. Dodatkowo jest to również ochrona dla oszlifowanego zęba.
  • Trzecia wizyta polega na zacementowaniu gotowej korony po wcześniejszym zaakceptowaniu przez pacjenta i sprawdzeniu szczelności przez protetyka.

Korona na implancie jest wykonywana po ok 3-6 miesiącach po wprowadzeniu implantu. Może być przykręcana lub cementowana. Na jej wykonanie potrzebujemy dwie wizyty.

  • W trakcie pierwszej wizyty pobierane są wyciski. W tym celu lekarz protetyk odkręca śruby gojące i przykręca transfery wyciskowe.Transfery określają pozycję implantu na modelu, który jest odlewany w pracowni protetycznej z wycisku. Model stanowi wierną kopię warunków jakie panują w jamie ustnej pacjenta. Po umieszczeniu transferów jest pobierany wycisk do pracowni. Wizytę kończy ponowne założenie śrub gojących.
  • Na kolejnej wizycie protetyk przykręca do implantów łączniki, sprawdza dopasowanie, kształt, kolor przyszłych koron. Jeżeli wszystko jest w porządku i pacjent akceptuje pracę jest ona umieszczana w jamie ustnej na stałe.

Lekarze zajmujący się protetyką stomatologiczną

Konrad Boblewski

Konrad Boblewski

Specjalista protetyki
"W pracy wsłuchuje się w potrzeby Pacjentów - razem kreujemy nowy uśmiech. Dzisiaj oznacza to poprawę wizerunku, samooceny i komfortu życia. Stawiam na jakość i gromadzone doświadczenie."
Maciej Wiśniewski

Maciej Wiśniewski

Lekarz dentysta
"Począwszy od pierwszej wizyty staram się stworzyć w gabinecie miłą atmosferę, by Pacjent czuł się swobodnie i komfortowo, a po obejrzeniu efektów leczenia wiedział, że znajduje się pod profesjonalną opieką."

Najważniejsze pytania dotyczące zabiegów protetycznych

Pozostawienie nawet pojedynczego braku zębowego bez uzupełnienia prowadzi do szkodliwych następstw. Dochodzi do przechylania się sąsiednich zębów w kierunku luki, przesuwania się zębów przeciwstawnych. Dodatkowo pojawiają się zmiany w stawach skroniowo-żuchwowych, dochodzi do zaburzeń ze strony przewodu pokarmowego, następują zmiany w rysach twarzy, ograniczenie kontaktów towarzyskich.

W pierwszej kolejności warto zapisać się na konsultację do protetyka, który po dokładnej analizie warunków, jakie panują w jamie ustnej oraz na podstawie zdjęć radiologicznych przedstawi jakie uzupełnienie jest najbardziej odpowiednie, jakie są koszty wykonania, ile potrzeba wizyt na wykonanie całej pracy protetycznej.

Zabiegi, które wymagają np szlifowania pod uzupełnienie protetyczne wykonywane są w znieczuleniu miejscowym, dlatego nie odczuwasz dolegliwości.

Call Now Button