Periodontologia
Dlaczego warto zdecydować się na zabiegi periodontologiczne w OpitmDent?
Leczymy trudne przypadki
Staramy się robić wszystko co możliwe aby ratować własny, naturalny ząb, często wymaga to współpracy z lekarzami z zakresu stomatologii zachowawczej lub protetyki.
Twój komfort jest dla nas priorytetem
W trakcie zabiegów periodontologicznych staramy sią dbać o Twój komfort i dobre samopoczucie.
Pracownia rentgenowska
Nasz gabinet wyposażony jest w pracownię rentgenowską, w związku z tym jesteśmy w stanie na miejscu wykonać pantomogram czy inne zdjęcie rentgenowskie.
Wykwalifikowany zespół specjalistów
Posiadamy lekarzy specjalistów z różnych dziedzin stomatologii, dlatego leczenie odbywa się w jednym miejscu przy współpracy wszystkich specjalistów.
Co to jest periodontologia?
Periodontologia to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem chorób przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej. Czym jest przyzębie? Przyzębie to zespół tkanek, które otaczają ząb i pozwalają utrzymywać go we właściwej pozycji. Do tkanek tych należa: dziąsła, ozębna, okostna, kość wyrostka zębodołowego, cement korzeniowy.
Objawy świadczące się o chorobach przyzębia:
- zaczerwienienie i krwawienie z dziąseł
- odsłonięcie szyjek zębowych
- chwiejność zębów
- przemieszczanie się zębów
- brzydki zapach z ust
- nadwrażliwość na ciepłe/zimne pokarmy
Etapy rozwoju chorób przyzębia
Proces chorobowy jest długotrwały ale warto pamiętać o tym, że wczesne wykrycie pierwszych symptomów zapewnia większe szanse na całkowite wyleczenie. Pierwszym objawem świadczącym o toczącej się chorobie naszego przyzębia jest stan zapalny dziąseł. Jest on spowodowany przez bakterie, które znajdują się w nieusuniętej płytce nazębnej, kamieniu nazębnym. Dodatkowo na stan zapalny wpływa palenie tytoniu, zaburzenia hormonalne, cukrzyca. Bakterie bytujące w jamie ustnej produkują toksyny, które w negatywny sposób oddziałują na dziąsła m.in powodując ich obrzęknięcie, bolesność, rozpulchnienie, zaczerwienienie, krwawienie. Na tym etapie możemy odwrócić stan zapalny poprzez konsultację periodontologiczną, usunięcie kamienia nazębnego, szczotkowanie zębów min. dwa razy dziennie, oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych nicią dentystyczną, płukanie płynami do higieny jamy ustnej. Nieleczony stan zapalny dziąseł może przerodzić się w umiarkowane zapalenie przyzębia, które z czasem może przyjąć postać zaawansowaną. Dochodzi wówczas do uszkodzenia kości wyrostka zębodołowego, cofania się dziąseł, szyjki zębowe ulegają odsłonięciu, dochodzi do ruchomości zębów. Bardzo często na tym etapie konieczne jest przeprowadzenie zabiegów chirurgicznych, ponieważ zabiegi higienizacyjne mogą być niewystarczające.
Przykładowe zabiegi chirurgiczne z zakresu periodontologii
Kiretaż (zamknięty, otwarty)
To najczęściej wykonywany zabieg w leczeniu chorób przyzębia. Przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, dlatego jest bezbolesny. Polega na usunięciu kamienia nazębnego z kieszonek przyzębnych (jest to szczelina pomiędzy dziąsłem a zębem). W zależności od stopnia głębokości zalegania kamienia nazębnego w kieszonkach przyzębnych, możemy wyróżnić kiretaż zamknięty oraz otwarty. Przeprowadzenie kiretażu otwartego wymaga nacięcia dziąsła, odsłonięcia korzenia oraz dokładnego oczyszczenia go. Po zabiegu zakładane są szwy. Kiretaż zamknięty nie wymaga nacinania dziąsła.
Pokrycie recesji dziąsłowych
Recesje dziąsłowe to odsłonięte powierzchnie korzenia zęba, które prowadzą do zaburzenia efektu estetycznego, mogą powodować wzmożoną nadwrażliwość, wydłużenie powierzchni zęba oraz zwiększać ryzyko wystąpienia próchnicy. Najczęstszą przyczyną tego typu zaburzeń jest nieprawidłowa technika szczotkowania (wykonywanie szczoteczką poziomych ruchów z bardzo dużą siłą), niewystarczająca higiena jamy ustnej prowadząca do powstania stanu zapalnego dziąseł, wady zgryzu prowadzące do przeciążenia zębów.
W celu skutecznego usunięcia powstałej recesji dziąsłowej niezbędne jest przeprowadzenie zabiegu. Jest on całkowicie bezbolesny, ponieważ jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. W zależności od stopnia rozległości recesji, oraz warunków w jamie ustnej pacjenta wybierana jest odpowiednia technika zabiegu.
Wydłużenie korony klinicznej zęba
Zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Najczęściej wykonywany, gdy estetyka girlandy dziąsłowej jest zaburzona. Również w sytuacji gdy dojdzie do złamania zęba pod dziąsłem lub z powodu bardzo głębokiej próchnicy. W trakcie zabiegu następuje odsłonięcie zdrowej tkanki zęba, zmieniając przy tym położenie dziąsła. Na koniec zakładane są szwy na czas ok. 7dni.
Cennik zabiegów periodontologicznych
Zabiegi wykonywane są przez specjalistę z zakresu periodontologii lek. dent. Annę Szerszeń-Koprowską, która zajmuje się chorobami przyzębia. | |
Kiretaż zamknięty (1 ząb) | 300 |
Pokrycie recesji: bez przeszczepu | z przeszczepem | 700 | 1700 |
Lekarze zajmujący się leczeniem periodontologicznym
Najważniejsze pytania dotyczące zabiegów periodontologicznych
- niewłaściwa higiena jamy ustnej, prowadząca do odkładania się kamienia nazębnego
- uwarunkowania genetyczne
- cukrzyca
- palenie tytoniu
- stres
- braki zębowe
- niedobory witaminowe
Dziąsła są częścią przyzębia, które warunkuje prawidłowe utrzymanie zębów w jamie ustnej. Nieleczony stan zapalny dziąseł może przyczynić się do rozwoju chorób przyzębia, tym samym rozchwiania zębów a nawet ich utraty.
Najskuteczniejszą metodą profilaktyki jest dbanie o higienę jamy ustnej. W przypadku osób, które mają predyspozycje do schorzeń przyzębia prawidłowa higiena powinna być na pierwszym miejscu. Warto w tym celu udać się do gabinetu stomatologicznego, gdzie lekarz lub higienistka stomatologiczna pomogą wybrać odpowiednie preparaty do pielęgnacji jamy ustnej. Dodatkowo należy zgłaszać się na regularne wizyty kontrolne, które pozwolą wykryć pierwsze objawy choroby na wczesnym etapie.