fbpx

Stomatologia zachowawcza

Home / Stomatologia zachowawcza

Dlaczego warto zdecydować się na leczenie zachowawcze w OptimDent Warszawa?

Indywidualne podejście do pacjenta

każdy ząb i przypadek jest inny, dlatego wizytę rozpoczynamy od wnikliwej analizy klinicznej oraz radiologicznej (w razie potrzeby).

Szeroka wiedza specjalistów

Stomatologia jest dziedziną, która ciągle się rozwija, my również staramy się nie stać w miejscu tylko podążać za nią. Czynnie uczestniczymy w licznych szkoleniach, dzięki czemu możesz być pewien, że jesteś pod profesjonalną opieką.

Zdolności manualne

Wszyscy nasi lekarze przykładają bardzo dużą uwagę nie tylko do właściwego odtworzenia brakujących tkanek zęba, ale również do estetyki. Staramy się uzyskać taki kształt oraz kolor, aby był zbliżony do pozostałych zębów, tak by nasza praca nie była zauważalna. 

Leczenie w koferdamie oraz w powiększeniu

Podczas leczenia wykorzystujemy koferdam (to arkusz lateksowej lub bezlateksowej gumy pozwalający na odizolowanie leczonego zęba w trakcie zabiegu stomatologicznego od dostępu śliny). Więcej na temat koferdamu i korzyści jakie niesie ze sobą jego wykorzystanie w artykule. Dodatkowo korzystamy z mikroskopu lub lup. Praca w powiększeniu daje gwarancję większej precyzji oraz dokładności.

Oryginalne narzędzia i materiały

Używamy oryginalnych i sprawdzonych materiałów oraz narzędzi zapewniając najwyższą jakość i efektywność leczenia. W gabinecie stomatologicznym OptimDent dysponujemy szerokim wyborem nowoczesnych materiałów, które charakteryzują się wysoką trwałością.

Wizualizacja etapów leczenia

Posiadamy kamerę wewnątrzustną, którą wykonujemy zdjęcia w jamie ustnej pacjenta przed rozpoczęciem leczenia, w trakcie oraz na koniec. Dzięki temu pacjent może zobaczyć efekty pracy, ułatwia to również komunikację pomiędzy lekarzem, a pacjentem.

Co to jest leczenie zachowawcze w stomatologii?

Stomatologia zachowawcza zajmuje się wykrywaniem i leczeniem powstałych już ubytków próchnicowych. W bardzo wczesnych stadiach próchnica objawia się jako biała plama, możliwa do wykrycia tylko w warunkach gabinetu stomatologicznego. Z czasem przekształca się w plamę widoczną gołym okiem, często, na skutek pochłaniania barwników z pożywienia przyjmuje zabarwienie od żółtego do ciemno brunatnego. Nie wykryta na takim etapie próchnica, obejmuje kolejne tkanki zęba z czasem docierając do jego centrum – miazgi. Co ważne, próchnica daje o sobie znać dopiero jak znajduje się już w bliskim sąsiedztwie miazgi. Tak późne wykrycie grozi koniecznością leczenia kanałowego. Zniszczona przez próchnicę struktura zęba nie regeneruje się, jednak leczenie może zatrzymać jej rozwój. Zabieg polega na usunięciu zniszczonych tkanek zęba oraz zastąpienie ich specjalnie do tego celu przeznaczonym materiałem.

Poznaj budowę zęba i zostań świadomym Pacjentem

Jak zbudowany jest ząb?

Budowa zęba

 

  • Szkliwo – to najbardziej zewnętrzna warstwa zęba, a zarazem najtwardsza struktura w organizmie człowieka. Z powodu swojego położenia szkliwo jest najbardziej narażone na działanie kwasów wytwarzanych przez bakterie.
  • Zębina  – to warstwa zęba leżąca pod szkliwem. Pełni funkcję ochronną dla miazgi. Docierają do niej włókna nerwowe z miazgi, dlatego też w przypadku jej odsłonięcia np. na zmianę temperatury reaguje bólem (jest bardzo wrażliwa na bodźce).
  • Miazga – to „centrum zęba” w którym znajdują się naczynia krwionośne, nerwy i naczynia chłonne. Pełni funkcję odżywczą dla całego zęba. Do miazgi dochodzą naczynia krwionośne, które łączą ząb z układem krwionośnym całego organizmu, co w przypadku toczącego się stanu zapalnego powoduje przeniesienie drobnoustrojów z zęba do narządów wewnętrznych takich jak: nerki, wątroba, serce itp.
  • Korona – to część zęba widoczna w jamie ustnej
  • Korzeń – to niewidoczna gołym okiem część zęba zakotwiczona w kości, można ją uwidocznić na zdjęciu używając promieni rentgenowskich.

Jak i dlaczego powstaje próchnica?

Jak i dlaczego powstaje próchnica

 

Już kilka minut po oczyszczeniu zębów są one z powrotem zasiedlane przez bakterie. Po spożyciu pokarmu odkłada się na nich tzw. płytka nazębna, występująca w postaci miękkiego, ściśle przylegającego do zębów osadu barwy biało żółtawej zbliżonej do koloru szkliwa. Bakterie znajdujące się w płytce nazębnej czyhają na dostarczenie im pożywienia, które jest następnie przetwarzane na kwasy zmieniające pH w jamie ustnej. Powtarzające się spadki pH prowadzą do osłabienia szkliwa, inicjując w ten sposób proces próchnicowy. Ślina stanowi pierwszą linię obrony antybakteryjnej, ponieważ przyspiesza usuwanie resztek pokarmowych z jamy ustnej oraz zwiększa odporność szkliwa na rozpuszczenia przez kwasy. Najważniejszym jednak czynnikiem w walce z płytką nazębną i zawartymi w niej bakteriami jest oczyszczanie zębów. Powierzchnia zębów nie jest gładka, znajdują się na niej liczne bruzdy i dołki, które sprzyjają zaleganiu płytki (w której są bakterie), co przyśpiesza powstawanie próchnicy. Bardzo kłopotliwe w oczyszczeniu mogą okazać się również powierzchnie na styku dwóch zębów, z których usunięcie płytki nazębnej jest możliwe wyłącznie przy użyciu nici dentystycznej, dlatego tak ważne jest ich stosowanie. Jednym z pierwszych objawów próchnicy jest matowa, biała plama, którą można dostrzec gołym okiem. Czasami plama przyjmuje kolor brązowy na skutek wniknięcia do niej barwników z pożywienia. Wykrycie takiej zmiany w początkowym etapie jej rozwoju oraz podjecie odpowiednich działań może spowodować jej zatrzymanie, a nawet całkowite cofnięcie, zlekceważenie zaś jej istnienia skutkuje odłamaniem się powierzchni szkliwa i prowadzi do powstania ubytku.

Jak wygląda leczenie próchnicy?

  • Lekarz stomatolog usuwa wiertłem zmieniona próchnicowo tkankę, wszystko zależy od tego jak głęboki jest ubytek. Jeżeli jest to początkowe stadium próchnicy w postaci białej plamy nie ma konieczności borowania szkliwa. Zmianę można usunąć stosują zabieg ICON. W przypadku gdy zmieniona próchnicowo tkanka sięga szkliwa, zębiny lub miazgi konieczne jest jej usunięcie i zastąpienie materiałem – najczęściej jest to światłoutwardzalny kompozyt. Gdy miazga jest znacznie uszkodzona konieczne będzie leczenie kanałowe.
Próchnica na zębie

 

  • Po usunięciu zmienionej tkanki, stomatolog zakłada koferdam na ząb izolując w ten sposób leczony ząb od pozostałych oraz od śliny. Jego stosowanie zapewnia suchość pola zabiegowego, co jest niezwykle ważne przy zakładaniu wypełnienia.
  • Następnie w zależności od stopnia utraconych tkanek zakłada formówkę. Dlaczego? Jeżeli ubytek obejmuje powierzchnię styczną (jest ona pomiędzy jednym, a drugim zębem) pomaga to nam odbudować punkt styczny. W przeciwnym wypadku będzie się tam gromadziło jedzenie powodując nie tylko dyskomfort, ale również podrażnienie dziąsła.

 

  • Po dopasowaniu formówki do zęba, lekarz przystępuje do założenia wypełnienia. Dla lepszego połączenia materiału wypełniającego z powierzchnią zęba, ząb najpierw jest wytrawiany (ma postać niebieskiego żelu), po spłukaniu wytrawiacza, tkanki stają się białe, następnie jest wcierana i utwardzana żywica łącząca. Dopiero na tak przygotowaną powierzchnię zakładany jest materiał kompozytowy.

 

  • Po odpowiednim wymodelowaniu powierzchni zęba i jego utwardzeniu, stomatolog zdejmuje formówkę oraz koferdam i sprawdza w zgryzie czy nie jest za wysoko.
  • Po odpowiednim dostosowaniu ząb jest polerowany.

 

Przedstawiony powyżej schemat jest najczęściej stosowany. Jednak czasami gdy ubytek jest głęboki przed założeniem ostatecznego wypełnienia kompozytowego niezbędne jest założenie opatrunku – jest to tzw” leczenie odroczone”. Jest on zakładany na około pół roku. Jeżeli w tym czasie nie pojawią się żadne dolegliwości ząb jest odbudowywany materiałem kompozytowy.

Nieleczona próchnica stanowi źródło bakterii, które wraz z krwią mogą przedostać się do krwiobiegu oraz innych ważnych dla naszego organizmu narządów takich jak: serce, wątroba, nerki.

Dlaczego wizyty kontrolne u dentysty powinny odbywać się co 6 miesięcy?

Tylko dokładne obejrzenie zębów przez dentystę, po ich wcześniejszym osuszeniu, może doprowadzić do wykrycia ich zmian i rozpoczęcia ich leczenia w tak wczesnym stadium. Pozwala to na zaoszczędzenie niepotrzebnego stresu, czasu i pieniędzy. W przypadku próchnicy wykrytej na tym etapie, lekarz udziela wszelkich wskazań, jakie kroki należy  podjąć by wyleczyć zmiany. Na tym etapie leczenie polega przede wszystkim na dokładnym oczyszczaniu zębów (szczotkowanie, czyszczenie nicią oraz płukanie przeznaczonymi do tego płynami), zmniejszeniu częstotliwości i ilości spożywania cukrów oraz stosowaniu preparatów fluorkowch. W przypadku podjęcia tych kroków, po 2-3 tygodniach powierzchnia zmiany znów stanie się twarda i błyszcząca.

Najważniejsze pytania dotyczące leczenia zachowawczego

Wypełnienie to inaczej odtworzenie, odbudowa tkanek zęba, które zostały zniszczone np. przez próchnicę. Cena jest uzależniona od tego ile własnych tkanek zęba zostało zniszczonych, czy jest to jedna powierzchnia zęba czy też więcej.

Najważniejszą zaletą wypełnień kompozytowych jest ich estetyka. Dzięki szerokiej palecie odcieni założony materiał nie różni się od własnych tkanek zęba. Kolejną zaletą jest trwałość, która połączona z odpowiednią techniką odbudowy i zdolnościami manualnymi lekarza daje doskonałe rezultaty.

  • codziennie dbaj o higienę jamy ustnej – zachęcamy do wizyty u higienistki stomatologicznej, która pokaże Ci jak prawidłowo szczotkować zęby oraz używać nici dentystycznej. Pomoże Ci również w doborze odpowiedniej szczoteczki i pasty do zębów
  • Spożywaj regularne i urozmaicone posiłki. Unikaj lepkich, słodkich pokarmów, które długo pozostają w jamie ustnej
  • Zgłaszaj się do gabinetu stomatologicznego raz na pół roku na przegląd

Cennik stomatologii zachowawczej

Całkowite opracowanie i odbudowa ubytku zęba materiałem Estelite Asteria: małe | średnie | duże370 | 420 | 460
Leczenie przeprowadzamy w powiększeniu (z wykorzystaniem mikroskopu/lup), co zapewnia precyzję w usuwaniu próchnicy. Dodatkowo pracujemy z użyciem koferdamu (osłona zapewniająca komfort Pacjenta) oraz sprawdzonych materiałów światłoutwardzalnych, dbając o trwałość i wysoką estetykę wypełnień.
Całkowite opracowanie i wysokoestetyczna odbudowa ubytku zęba materiałem Enamel HRI: małe | średnie | duże390 | 450 | 490
Najwyższej jakości i estetyce materiał użyty do wypełnienia ubytku, praktycznie niemożliwy do odróżnienia od prawdziwego zęba . Używany głównie do zębów przednich lub bocznych.

Call Now Button